Průjem v těhotenství

Ačkoliv v průběhu těhotenství bývá u žen častější problém se zácpou než s průjmy, nepatří výskyt průjmů v těhotenství k nijak výjimečným jevům. Naštěstí tyto problémy vlastní průběh těhotenství negativně neovlivňují, protože případné bakterie vyvolávající problémy se zažíváním se drží v trávicím traktu. Riziková může být pouze případná dehydratace jako následek průjmu, proto je velice důležité dbát na řádný pitný režim!

Jak již bylo zmíněno, průjem v těhotenství mohou způsobit nejrůznější viry nebo bakterie (například střevní chřipka), proto je dobré v případě více jak 10 dní trvajícího průjmu navštívit lékaře, který přítomnost parazitů potvrdí nebo vyloučí a podle toho určí další postup.

Nejčastější příčinou vzniku průjmů v těhotenství však bývá nějaká dietní chyba, protože v tomto období je žaludek a organismus ženy celkově poněkud citlivější. V těchto případech je dobré z jídelníčku vynechat rizikové potraviny, jež se špatně tráví nebo mají projímavý účinek (viz Dieta při průjmu) a v případě potřeby použít přípravky určené k potlačení průjmu. Pro těhotné ženy jsou vhodné:

  • živočišné uhlí
  • Smecta
  • Psyllium (Jitrocel indický) – vláknina absorbující vodu a toxické látky z těla
  • Kalcium (vápník) – nejlépe rozpustné, nedostatek v těle může vést k průjmu

Výskyt průjmů v těhotenství může souviset také s výkyvy hormonů v těle a užíváním nejrůznějších těhotenských vitamínů. Dlouhodobé průjmy je vždy vhodné konzultovat s lékařem.

 

Komentáře, diskuze

Miloslava
29.7.2016 8:59
Dobrý den.Mám dotaz, co se týká průjmu.Jsem v 26 tt těhotenství a trápí mě průjem.26. července jsem byla asi 17x na záchodě, tak jsem navštívila doktora a ten mi řekl, ať si koupím Smectu, probiotika a vodníčka.Smecta zabrala, dietu držím, ale dneska sem šla na WC a opět průjem.Už sem z toho zoufalá.Bojím se o miminko.Prosím poraďte
Odpovědět
Maminky
21.1.2014 11:23
Ať je to dobré!
Odpovědět

Přidat komentář